Esettanulmány
Egy nemzetközi gyártó vállalat azzal a kéréssel fordult a QLM Techlog ID Kft-hez, hogy a jelenlegi kártyás kanban rendszere helyett dolgozzunk ki egy automatikusan működő megoldást, mely a lehető legkisebb emberi beavatkozás nélkül képes a gyártósori cellák alapanyag ellátást és vállalatirányítási rendszerben történő könyvelését megvalósítani.
A gyártó cég klasszikus kártyás kanban rendszere a felgyorsult gyártási igényeket nem tudja megfelelően kielégíteni, mert a
- kártyák gyakran elvesznek
- manuálisan kell a kártyákon található vonalkódot leolvasni, műszakonként akár több alkalommal
- a gyártósori igényeket jelentő kártyákat manuálisan kellett begyűjteni a cellákról
- anyaghiányt jelentő kiszolgálatlan kártyákat rendszeresen manuálisan ellenőrizni kell
- a kártyák pótlása, bővítése időigényes.
A QLM TechLog ID Kft, mint Zebra RFID Specialist minősítéssel rendelkező partnere, a feladat megoldására RFID Kanban rendszert vezetett be, mellyel a kártyák kiváltásra kerültek és teljes mértékben automatikus adatfeldolgozás valósul meg.
Mit változtattunk?
Az alapanyagok kiszolgálására fenntartott Supermarket raktár be-és kijáratához telepítettünk egy-egy RFID kaput.
Az alapanyagok tárolására szolgáló, különböző méretű KLT ládákra egyedi azonosítóval rendelkező RFID címkét helyeztünk, melyet egyedi vonalkóddal is elláttunk, valamint Elektronikus polccímkét (ESL – Electronic Shelf Label) ragasztottunk.
A rendszerbe illesztettünk továbbá mobil adatgyűjtő terminált és a rendszert kiszolgáló RFID Kanban Middleware szoftverünket telepítettük.
Hogyan működik?
A gyártósoron felhasznált alapanyagok üres ládáit a kanban kocsi (Dolly) begyűjti, és áthalad a Supermarket raktár bejáratánál elhelyezett RFID kapu alatt.
A kapu leolvassa a ládák RFID azonosítóját, mely hatására
- automatikusan új igény keletkezik a vállalat irányítási rendszerben az alapanyag pótlására,
- törlődik az Elektronikus polccímke tartalma, mely a korábbi alapanyag adatait mutatta,
- a Dolly kocsi adatgyűjtőjén megjelenik a nyitott rendelésről feladat.
A Dolly kocsi behalad a Supermarket raktár állványai közé, és a nyitott rendelések alapanyagait a kocsira helyezi.
Az adatgyűjtője segítségével, mely jelzi a szükséges alapanyagokat és azok helyét, leolvassa az RFID címkén található vonalkódot, mely hatására
- az ESL címke, ami eddig az adott anyag Supermarket tárhelyét mutatta, átíródik a gyártósori megállóra és lerakási pozícióra.
A nyitott igények összegyűjtését követően a Dolly kocsi áthalad a Supermarket raktár kijáratánál elhelyezett RFID kapu alatt.
A kapu leolvassa a ládák RFID azonosítóját, mely hatására
- az igénylő gyártósorra könyvelődik a készlet a vállalat irányítási rendszerben
- a kiszolgált alapanyag igényt a Dolly kocsit kezelő kiszolgált státuszban látja
A Dolly kocsi a gyártócellákra kihelyezi a teli ládákat és begyűjti az üreseket, mellyel ismét a Supermarket raktár bejáratához hajt, és a folyamat megismétlődik.
Supermarket feltöltés (Dekant)
A Supermarket raktár feltöltéséhez is adatgyűjtőt alkalmazunk. A raktárból megérkező alapanyagok cikkszám vonalkódját leolvasva, a készüléken megjelenítjük az adott alapanyag tároló láda típusát, mennyiségét és egyéb fontos adatokat. A kezelő a megfelelő ládába a kívánt mennyiségű alapanyagot belehelyezi és leolvassa a láda RFID címkéjéről a vonalkódot. A láda ESL címkéjét megírja a rendszer az aktuális alapanyag cikkszámával és Supermarket tárhelyével. A dekantált láda ezt követően a Supermarket raktár megfelelő polcára kerül, melyet a Dolly kocsi összegyűjthet.
Előnyök?
- Digitalizálás és automatizálás
- Könnyű nyomon követhetőség
- Hatékonyabb és pontos anyagáramlás
- Környezettudatos és gazdaságos
- Manuális könyvelések megszűnnek
- Anyaghiány figyelése a Supermarket raktárban
- Dolly menetrend nyomon követése
- Az emberi hibák megszűnnek
- Nincs kanban kártya (nem veszik el, nem kell nyomtatni)
Hogyan tovább?
A sikeres bevezetést követően a gyártó cég további gyártó soraira és a többi telephelyein is tervezi a rendszer kiterjesztését.