A Zebra valós idejű helymeghatározó rendszerei
Az Ultra – Wideband, WhereNet és a Bluetooth technológiák rövid bemutatása.
Ultra – Wideband:
A több mint 25 éves szakértelemmel tervezett Zebra Ultra Wideband (UWB) termékei világszínvonalú platformot kínálnak a pontos, valós idejű eszköz- és személy helymeghatározáshoz (RTLS).
A rendszer az egyedi RTLS előnyök biztosítása érdekében olyan jeladókkal (TAG) működik, amelyek rendkívül hosszú akkumulátor-élettartammal rendelkeznek. Ezen kívül a Zebráé a világ első UWB megoldása, amely megfelel az új Nemzetközi UWB szabványnak, az IEEE 802.15.4.f, valamint az ISO-24730-61 Nemzetközi Tervezetnek. Ez biztosítja a beruházást afelől, hogy a rendszer kompatibilis nemcsak a Zebra UWB jeladóival, hanem más gyártmányú, de azonos szabványt alkalmazó UWB tag-ekkel is.
Az UWB rendszer részei:
- Tervező szoftver: A System Builder egy hatékony virtuális tervező eszköz, amelyet a Zebra UWB rendszer telepítésének és optimalizálásának elősegítésére fejlesztettek ki. A terep és az érzékelő koordinátarendszerének meghatározására, az UWB érzékelők lefedettségének modellezésére, valamint a rendszer paramétereinek meghatározására, kezelésére és fenntartására szolgál.
- A Zebra UWB termékcsaládja: A termékcsalád egy UWB HUB-ból, UWB szenzorból, UWB jeladókból (TAG), UWB Vision Reader-ből, valamint egy UWB jeladó konfiguráló modulból (WAND) áll.
- Az UWB HUB: a Zebra valós idejű helymeghatározó szoftverét futtatja, amely másodpercenként több ezer, a jeladóktól érkező pillanatnyi státusz adatot képes kezelni 30 cm-es pontossággal. Más rendszerektől eltérően, amelyek az érzékelőket csak bizonyos lefedettségi cellákra korlátozzák, az UWB elosztó lehetővé teszi az összes UWB érzékelő használatát a teljes létesítményben, és maximális lefedettséget biztosít minimális érzékelőszám mellett. Energiát, adatokat és órát biztosít az UWB érzékelők számára egyetlen Ethernet kábelen keresztül, lehetővé téve az érzékelők egyszerű és gyors telepítését.
- Az UWB szenzorok: az UWB érzékelők a teljes lefedett területen kerülnek elhelyezésre. Az érzékelők az UWB HUB-tól indulva láncba fűzve kábelezhetőek, csökkentve a kiépítés költségeit. A portfólió három szabványos érzékelőt kínál, mindegyik beépített antennával (High-gain, Mid-gain és Omni). Az érzékelők a jeladó (TAG) megjelenésének figyelésére is konfigurálhatóak, mely a sztenderd rádiófrekvenciás azonosítás (RFID) képességét jelenti a felhasználó által meghatározott észlelési tartományban. A külső antenna csatlakoztatására alkalmas un. bulk-head szenzor változat kültéri és veszélyes (ATEX) környezetben is használható.
- UWB TAG-ek: A Zebra kétféle UWB tag-et kínál; egy UWB tag-et és egy UWB tag jelvényt. Ezek akkumulátorral működnek, és eszközökre vagy személyekre ragaszthatóak/tűzhetőek. A tag és a jelvény is por- és vízálló (IP67-es ipari védettségű), valamint ütésálló.
- Az UWB Vision Reader: lehetővé teszi a szoftver által vezérelt különféle méretű jelenléti zónák létrehozását Tökéletes kiegészítője a Zebra valós idejű helymeghatározó rendszerének a létesítmény azon területein, amelyek csak jelenlét-felismerést igényelnek (pl. beléptetési pontok). Az UWB Vision Reader telepíthető az UWB RTLS megoldás mellett, vagy egyedül Ethernet kapcsolaton keresztül.
- Az UWB Wand modul: egy kis asztali eszköz, amelyet az UWB tag-ek konfigurálására és leltározására használnak. Az UWB Wand be- és kikapcsolja a tag-eket, és a széles frekvenciatartomány egyikére állítja a jeladási sebességet (0,01Hz = jeladás 75 másodpercenként – 200 Hz = jeladás 0,005 másodpercenként).
WhereNet:
A WhereNet rendszert arra tervezték, hogy képes legyen nagy területet (akár 1,5 km) lefedve végezni a valós idejű helymeghatározást.
A WhereNet rendszer részei:
- A WhereTag-ek: lehetővé teszik a valós idejű precíz nyomkövetést, amely az eszközök helyéről és állapotáról szóló pontos, naprakész információk megszerzéséhez szükséges.
- A WhereLAN: érzékelők biztosítják az eszközök pontos láthatóságát beltéren és kültéren, felülmúlhatatlan pontosságot biztosítva. Ez az érzékelő a Zebra RTLS tag-jei által kibocsátott alacsony energiájú jeleket dolgozza fel, hogy az eszköz nyomon követhető legyen.
- A WhereCall: egy vezeték nélküli elektronikus Kanban (e-kanban) rendszer, mely nagyobb pontosságot és hatékonyságot biztosít az anyagmozgatási folyamatban, és a karcsú gyártási rendszerek minden kulcsfontosságú előnyét biztosítja a gyorsan növekvő műveletek számára.
- A WhereWand: az adatgyűjtővel együttműködve az egyszerű felhasználói felületű eszköz végig vezet az eszközparaméterek olvasásának vagy beállításának folyamatán, míg a beépített vonalkódolvasó lehetővé teszi az RTLS tag ID-k gyors beírását.
- A WherePort: Ez a termék aktiválja az eszközökön elhelyezett tag-eket, valamint tudja merre vannak és merre tartanak. A Zebra háromféle típusú WherePort-ot kínál: beltéri, kültéri, valamint veszélyes környezetben történő használatra.
- A Zebra WhereNet és Bluetooth alacsony energiafelhasználású jelvény tag-ek: kompakt eszközök, amelyeket valós idejű adatok előállítására terveztek a személyzet tartózkodási helyéről a munkavállalók termelékenységének és biztonságának növelése érdekében.
Bluetooth-os alacsony energiájú jeladó technológia:
A legjobb nem valós idejű helymeghatározási megoldás, ha olyan olcsó eszközökre van szüksége, amelyek képesek leszűkíteni a keresést egy kis zónára, vagy szobára.
A Bluetooth jeladó rendszer részei:
Eszközre szerelhető jeladók: Hosszú akkumulátor-üzemidőjével ipari környezetben történő alkalmazásra alkalmas. Az egészségügyi létesítményekben elterjedt vegyszerekkel is tisztítható. Alacsony erősségű rádió jelet ad le a nagyobb pontosságért és a jobb teljesítményért nagy sűrűségű telepítéseknél.
- Beltéri/ fokozott beltéri jeladók: Polcokra, állványokra szerelhetőek.
- Kültéri jeladók: -40 és 60°C között üzemelnek, ellenállnak a pornak és a víznek.
- Bluetooth bridges: Wi-Fi-vel (2,5 GHz és 5 GHz) működő adatvevők, melyek elérhetőek fix telepítésű és hordozható változatban is.